تبلیغات
انجمن علمی دانشجویی چرم تهران - پیشنهاد لایحه بازسازی و نوسازی صنعت چرم
چهارشنبه نهم فروردین 1391

پیشنهاد لایحه بازسازی و نوسازی صنعت چرم

   نوشته شده توسط: فرشاد پرورش    نوع مطلب :اخبار چرم ایران ،

هیئت وزیران بنا بر پیشنهاد مشترک شماره          مورخ          وزارت صنعت ،معدن و تجارت  و وزارت جهاد کشاورزی به منظور بازسازی ونوسازی صنعت چرم و محصولات  چرمی در جلسه مورخ             تصمیمات زیر را اتخاذ نمود:

 

۱- به منظور ارتقاء بهبود وضعیت پوست دام های سبک و سنگین و امکان اجرای  طرح های مختلف در مراحل پرورش و کشتار و همچنین به منظور پیشگیری و درمان بیماری های پوستی دام ، اعتبار لازم از طریق معاونت نظارت و توسعه راهبردی ریاست جمهوری به پیشنهاد کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در بودجه سنواتی وزارت جهاد کشاورزی منظور گردد.

۲-  برای تربیت نیروی انسانی کارآمد در صنعت چرم و محصولات چرمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری (پس از اخذ مجوزهای لازم) بودجه لازم را جهت تأمین امکانات لازم از قبیل ساختمان، استاد و ...جهت برگزاری دوره های کاردانی و کارشناسی و بالاتر رشته های مرتبط با چرم و صنایع وابسته و همچنین وزارت کار و امور اجتماعی(سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور) برای آموزش حین کار کارکنان صنعت چرم ومحصولات چرمی را فراهم نماید. معاونت نظارت و توسعه راهبردی ریاست جمهوری موظف است اعتبارات مالی مورد نیاز را با پیشنهاد وزارتخانه های یاد شده در بودجه عمرانی سالانه دستگاههای مرتبط منظور و پرداخت نماید.

۳-  در راستای حمایت های مالی  ارزی و ریالی از واحدهای چرمسازی و محصولات چرمی  با هماهنگی کمسیون اقتصادی دولت، بانک مرکزی و معاونت نظارت و توسعه راهبردی ریاست جمهوری ترتیبی اتخاد نمایند:

 الف : بانک مرکزی موظف گردد جهت بازسازی و نوسازی واحدهای چرمسازی ارز مورد نیاز را در اسرع وقت و با حداکثرکارمزد ۲ درصد و بازپرداخت ۸ ساله از محل صندوق توسعه ملی تامین نماید. ضمناً تأمین اعتبار مذکور در بودجه سنواتی آن صندوق منظور گردد.

ب : معاونت نظارت و توسعه راهبردی ریاست جمهوری در بودجه سنواتی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتباری جهت اعطای تسهیلات کمکهای فنی و اعتباری چرم و محصولات چرمی جهت تسهیلات  مورد نیاز واحدها(سرمایه ثابت و در گردش) تامین نماید.

ج : مشکل توثیق ارزی و ریالی مازاد بر وثیقه محل اجرای طرح و ماشین آلات از طریق ارائه سفته ، ترهین مشترک و ... رفع گردد.

۴-  وزارت نیرو تعرفه برق مصرفی تصفیه خانه های مستقر در شهرکهای صنعتی چرم را حداقل مشابه تصفیه خانه های شهری محاسبه و منظور نماید. مابه التفاوت حاصل توسط معاونت نظارت و توسعه راهبردی ریاست جمهوری با پیشنهاد وزارتخانه
 یاد شده در بودجه سالانه آن وزارت منظور و پرداخت خواهد شد.

۵- کلیه دستگاههای اجرایی برای استمهال بدهی های واحد های تولیدی چرم و محصولات چرمی ( اعم از بدهی های مالیاتی- بانکی- تأمین اجتماعی و ...) با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت از حداکثر مهلت در قوانین مربوطه از اختیارات خود استفاده نماید.

۶- به منظور تشویق صادرات کالاهای با ارزش افزوده بیشتر جایزه صادراتی چرم تکمیل شده و محصولات چرمی به ۱۰% افزایش یابد.  

۷- به منظور حمایت از صنعت چرم و محصولات چرمی وفراهم نمودن امکان توسعه، ضریب ..... درصدی مالیاتی صنعت مذکور با هماهنگی سازمان امور مالیاتی کشور کاهش یابد.

۸- به منظور حفظ و پایداری تولید و جلوگیری از واردات کالاهای خارجی ستاد اجرایی قانون هدفمندسازی یارانه ها مکلف گردد از محل اخذ یارانه  تسهیلاتی به واحدهای تولیدی چرم و محصولات چرمی با کمترین هزینه پرداخت نماید.

۹- سازمان حفاظت از محیط زیست از محل درآمدهای ناشی از فعالیتهای سازمان، حمایتهای مالی و فنی لازم را در ایجاد و نگهداری تصفیه خانه شهرکهای صنعتی چرم به عمل آورد. معاونت نظارت و توسعه راهبردی ریاست جمهوری سهم هر یک از دستگاههای اجرایی در تأسیس، راه اندازی و هزینه های نگهداری تصفیه خانه های چرمشهر را مشخص و در بودجه سالانه منظور نماید.

ماده واحده:

 واحدهای چرمسازی مستقر در شعاع ۱۲۰ کیلومتری مرکز تهران و حوزه استحفاظی شهرهای بزرگ چنانچه واحدهای خود را کلا" به شهرکهای مصوب (چرمشهرها) منتقل نمایند از تاریخ بهره برداری در محل جدید به مدت ۵ سال از مالیات موضوع ماده ۱۳۱ و ۱۰۵ قانون اصلاحی مالیاتهای مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۸۰ معاف خواهند بود. کارخانه های چرمسازی که قبلا" (قبل از اصلاحیه قانون مالیاتهای اخیرالذکر)انتقال یافته اند و یا در حال انتقال می باشند نیز مشمول معافیت این قانون
 می گردند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.